Tammepakk

 

Katusesindel
 

 

Sindlid olid Eestis sõjaeelsel perioodil enim kasutatud katuse materjal. Nende tegemiseks olid konstrueeritud lihtsad seadmed.

Katusesindlid on kõige kenama välimusega puitkatusekate. Sindlid saetakse välja spetsiaalsete sindlisaagidega. Analoogselt kimmkatusega ehitatakse ka sindelkatused tavaliselt kolmekihilisena.
Sindel on kiilukujulise põiklõikega lauake, laiemas servas soonega. Sindli pikkus on 50-70 cm, laius 7- 12 cm, soonega serva paksus 15 mm, õhemas servas, mis läheb eelmise sindli soonde, on paksus 5 mm. Sindelkatuse tegemisel naelutatakse räästaservale üks rida sindleid, mille pikkus on veidi suurem kui üks kolmandik normaalsest sindlist. Teine rida naelutatakse 2/3 pikkustest ja  kolmas rida  täispikkustest sindlitest. Sindelkatuse nõrgimaks kohaks on sindli õhuke serv, mis soonde koguneva niiskuse  tõttu kõige kiiremini läbi mädaneb. Sindli ea pikendamiseks tuleb sindli õhemad servad enne soonde asetamist määrida kuuma männitõrvaga. Niiskuse soontesse kogunemise vältimiseks on soovitatav naelutada sindlid 45° nurga all (kalasabamustriga). Selline katus on tunduvalt nägusam ja pikema eaga.